Okyanusa Dökülen Oyuncak Ördeklerin Bilime Hizmetinin Garip Hikayesi

Sadece basit birer oyuncak olarak sahiplerini bulacaklarken, bir kaza sonrası okyanusun sularını boylayan plastik ördeklerin tuhaf mı tuhaf öyküsü.

mevzu bahis oyuncak ördekler, the first years adlı şirket adına çin’de üretildikten sonra hong kong limanından amerika birleşik devletleri’ne doğru yola çıkan gemiye konteynerler halinde yüklenirler.

Ancak gemi Amerika ‘ya doğru ilerlerken beklenmedik bir gelişme yaşanır ve 10 ocak 1992 tarihinde büyük bir fırtınaya yakalanırlar. bu fırtına öyle güçlüdür 12 adet konteyner, gemiden kayarak büyük umman’a düşer. bu 12 adet konteynerlerin birinin içinde çoğunluğu oyuncak ördek olmak üzere tam 28.800 oyuncak bulunmaktadır. içinde bir sürü oyuncak bulunan bu konteyner denize düşerken diğer konteynerlere çarpar ve içindeki tüm oyuncaklar bir anda ummanın yüzeyine saçılır. üzerlerinde rastgele bir delik vs. de olmadığı için batma rizikoları bulunmayan oyuncaklar büyük umman süresince yol almaya başlar.

Bu olay kısa sürede duyulur ve seattle eyaletinde yaşayan iki okyanus bilimci curtis ebbesmeyer ve james ingraham, okyanus yüzeyi akıntılarıyla ilgili bilimsel araştırmalar kapsamında konuyla bir hayli yakından ilgilenmeye başlarlar. bu olay belki de birçok kişi için pek bir anlam ifade etmezken, bir anda on binlerce nesnenin okyanus yüzeyine dağılması bilim adamları için bulunmaz bir fırsattır.

Oyuncak ördeklerin senelere göre takip ettikleri rota – NordNordWest

 

kazanın üzerinden 10 ay geçtikten sonra oyuncaklardan bazıları alaska kıyılarına erişmeye başlar. tarihler 16 kasım 1992‘yi gösterirken alaska sahillerinde takriben 10 adet plastik oyuncak bulunur. bu olay ebbesmeyer ve ingraham için bulunmaz bir fırsattır ve hemen oyuncakların bulunuduğu bölgeye intikal ederler. yaklaşık 1 sene süresince 850 kilometre’lik şeridini kontrol eden bu iki insan, toplamda 400’e yakın oyuncak bulur. oyuncakları buldukları yerleri de sisteme kaydederler.

Curtis Ebbesmeyer oyuncak Ördeklerle

bu iki umman bilimcinin geliştirdiği modelleme sayesinde oyuncakların nerelere doğru sürükleneceği düşünülür. buna göre bir bölümü japonya’ya doğru ilerlerken bir bölümününde kuzeye ilerleyerek bering boğazı civarlarında, buzulların arasında sıkışacağı öngörülür. kuzey kutup bölgesinden yavaşça geçeceği ve buzulların erimesiyle beraber atlantik ummanı’nun kuzeyine ancak beş altı senede geçecekleri öngörülür. bu öngörüden hareketle kanada ve izlanda bölgelerinde plastik ördek oyuncakları bulanlara ödül vaat edilir. 2004 seneninde sahillere vuran çok sayıda oyuncak bulunmasıyla bu öngörüler doğrulanır.

ayrıca olayla ilgili çok sayıda eser ve çocuk kitabı yazılmış. günümüz koleksiyoncularının en çok aradığı nesnelerden biri olmuş bu oyuncaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir